Kombi sadece kaloriferde çalışırken neden basınç yükselir?

Kış mevsimi geldi ve kombi arızalarının bildirilmesinin sayısı da gün geçtikçe artmakta. Kombi arızaları belli bir mağduriyet yarattığı için, kombi yetkili servisleri de bir hayli yoğun. Çoğu kullanıcı, kombi servislerinin bekleyerek zaman kaybetmek yerine, araştırmak sureti ile kombilerini tamir etmeye çalışıyor. Bu gibi durumlarda çoğunlukla istenmeyen durumlar ve hatta kombinin değişime gitmesi gibi problemler yaşanabilmekte. Kış mevsiminin gelişi ile biz kombi tamircileri ve yetkili servislerin en çok karşılaştığı kış arızalarından birisi olan kombinin sadece kaloriferde çalışırken basıncının yükselme arızası, kombi kullanıcıları arasında bir hayli yaygın. Bugün bu yazımızı kombinin kaloriferde çalışırken basıncı yükseltmesi hakkında yazdık ve sizlerin kombi sadece kaloriferde çalışırken neden basınç yükselir sorusuna cevap vermek istedik.

Kombinin basıncının yükselmesinde bir çok etken rol oynasa da, kalorifer de çalışması bizi arızaya yönlendirir. Doldurma vanasından, genleşme tankına kadar arızalı parçaların varlığını düşündüren bu arızanın tespiti için ilk olarak bilgi almak gerek.

*Kombinizin çift mi tek mi eşanjöre sahip olduğunu belirledikten sonra, cihazın kapalı konumda basıncına bakılır. Eğer kapalı halde basınç yükseliyor ise, genleşme tankı arızası şüphesi ortadan kalkar.

*Genleşme tankı arızası arızalandığında, kalorifer çalışırken basınç yükselir, bu ipucu ile de arızanın kaynağı tespit edilmiş olunur.

*Bir diğer arıza ise, kombi kapalı ilen basınç yükseliyorsa, doldurma vanasından ve plakalı eşanjörden şüphelenilir. Bunun için servisin gözlemlemesi ve karar vermesi gerekir.

Not: Kombinin kaloriferde çalışırken basınç yapması ancak yetkili servisler tarafından çözülebilecek bir arıza olup, kendiniz müdahale etmeyiniz.

Firmamız Beşiktaş vaillant servisi sizlere bu gibi konularda servis hizmeti vermeden önce telefon da sizin yapmanız gereken bir husus olup olmadığına özen gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir